Tarihçe

Levent Kağıt, 1975 yılında, İzmir Kemalpaşa'da kurulmuştur. 1982 yılında ise geleceğe yönelik hedeflerini hayata geçirmek üzere Anonim Şirket olmuştur. O yıllarda sahip olduğu ilk makinesiyle, 2,5 ton/gün kapasite ile başladığı kağıt üretimini, 2001 yılında ikinci makine eklentisiyle 105 ton/gün kapasiteye ulaştırmıştır. 

1997 yılında yaptığı 22 milyon dolarlık yatırımı ile Avusturya'da bir kağıt tesisini satın almış, 2001 yılına kadar yoğun bir tempoyla modernizasyon çalışmalarını sürdürmüştür. Bu sayede, en son teknolojik yeniliklerle donatılmış dev bir tesisi Türk Kağıt Sektörü'ne kazandırmış ve günlük 105 tonluk endüstriyel kağıt kapasitesine ulaşmıştır.

Levent Kağıt, yıllar önce 9 çalışanla, 5.000 TL'lik sermaye ile yola çıkmış, ancak  bugün 127 çalışan ve 10.000.000 TL sermayeye ulaştırmıştır. Halen, Kemalpaşa Yolu 25. km'de, 12.930 m2 kapalı, 37.562 m2 açık alan olmak üzere toplam 50.492 m2'lik bir arazi üzerinde üretimini sürdürmektedir. 

Türkiye'nin geri dönüşümlü kağıt ve selülozu aynı anda işleyebilen önde gelen tesislerinden olan Levent Kağıt, selüloz bakımından dışarıya bağımlı olan Türk ekonomisine önemli oranda katkı sağlamaktadır. Endüstriyel kağıtlar ve temizlik kağıtları üretimini geniş bir gramaj aralığında (17 gr/m2-140 gr/m2) gerçekleştirmektedir. Böylece, orta ve büyük ölçekli sanayi tesislerinin yarı mamul ihtiyaçlarını tümüyle karşılamaktadır. 

Levent Kağıt ayrıca, grup şirketlerinden BTM Bitümlü Tecrit Maddeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş ‘nin ürettiği ve pazara sürdüğü Corrubit adlı çatı kaplama malzemesinin ihtiyaç duyduğu yarı mamulün üretimini de yapmaktadır.

Levent Kağıt, Türkiye'nin önemli büyük temizlik kağıdı fabrikası olma özelliğinin yanı sıra, üretiminin büyük bir bölümünü de ihracata ayırmıştır. İngiltere, Almanya, Hollanda, Bulgaristan, Fransa, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, İspanya, K.K.T.C., Azarbeycan, Gürcistan, Özbekistan ve Tanzanya, Angola, Mozambik gibi Afrika ülkeleri olmak üzere pek çok ülkeye ihracat yapmaktadır.

Levent Kağıt özellikle geri dönüşümlü temizlik  kağıt kaliteleri ile,ihracat pazarlarında rekabetçi fiyat stratejileri ve çevre bilinci özelliği nedeniyle aranan tedarikçi konumu edinmiştir ve müşteri potföyü devamlı gelişmektedir.Kalite bilincinin sürekliliği müşteri memnuniyetine yansımakta ve temizlik kağıdı dönüştürücüleri için güvenilirliği pekişmektedir. Gelişmekte olan Afrika pazarı hedeflenmiş ve ihracat çalışmaları bu ülkelere yönlendirilmiştir.   

Son derece geniş ürün yelpazesi, çok yüksek kalitedeki ürünleri, sektördeki güçlü ve güvenilir tavrı, çevre dostu bir kurum olma özelliği yanında Maliye Bakanlığı'nın Yatırımda Öncü Firma Ödülü'ne layık görülmüştür. Standartlara uygun olarak üretim yapması sebebiyle  2005 - 2017  yılları arasında TÜV belgesi, 2017 yılından itibaren İSO 9001:2008 BUREAU VERİTAS CERTİFİCATİON kullanım hakkına sahiptir. Ülke ve bölge ekonomisine olan katkıları ve girişimciliğin bir karşılığı olarak EBSO  tarafından çeşitli yıllarda Başarı Belgeleri ile ödüllendirilmiştir. 

Levent Kağıt, müşterisine verdiği önem, işine ve üretimine gösterdiği özen, ürünlerinin ve hizmetlerinin yüksek kalitesi ile daha da ilerlemeyi ve Türkiye'nin dönüşümlü kağıt kullanarak üretim yapan en büyük Temizlik kağıdı fabrikası olmayı hedeflemektedir.